Rezultati
Naziv proizvoda RP Opis proizvoda/dokumenta Link
Dobici ili gubici u produktivnosti šuma pod klimatskim promenama? Neizvesnost CO2 i klimatskih efekata. Klima (članak) RP3 Proučavali smo rast, produktivnost i smrtnost bukve (Fagus silvatica L.) i jele (Abies alba Mill.) u Schwarzwaldu (Nemačka) pod tri scenarija klimatskih promena (reprezentativni putevi koncentracije (RCP): RCP2.6, RCP4.5, RCP8.5) koristeći detaljan biogeohemijski model rasta šuma GOTILWA +. Zaključno, uzgoj bukve i jele i dalje može biti moguć u studijskom regionu, iako se u narednim decenijama mogu očekivati ozbiljni gubici produktivnosti, što će snažno zavisiti od prigušivanja efekta oplodnje CO2. wp1
Razvoj digitalnog mapiranja staništa i procena buduće pogodnosti vrsta drveća u Srbiji. Analiza rizika (prezentacija) RP2-5 Proučavali smo rast, produktivnost i smrtnost bukve (Fagus silvatica L.) i jele (Abies alba Mill.) u Schwarzwaldu (Nemačka) pod tri scenarija klimatskih promena (reprezentativni putevi koncentracije (RCP): RCP2.6, RCP4.5, RCP8.5) koristeći detaljan biogeohemijski model rasta šuma GOTILWA +. Zaključno, uzgoj bukve i jele i dalje može biti moguć u studijskom regionu, iako se u narednim decenijama mogu očekivati ozbiljni gubici produktivnosti, što će snažno zavisiti od prigušivanja efekta oplodnje CO2. wp1
Pozadina projekta ANKLIWA-DS. Promocija (prezentacija) RP2-5 Opis koncepta projekta.
Antropogeno nasleđe korišćenja zemljišta podupire rizike vezane za klimatske promene za šumske ekosisteme. Klima (članak) RP2-4 Antropogena nasleđa korišćenja zemljišta koja opstaju u šumskim svojstvima nakon promene u distribuciji šuma, strukturi i sastavu mogu da stupe u interakciju sa stresorima klimatskih promena i dovedu do štetnih ekoloških efekata. DOI:10.1016/j.tplants.2023.04.014
U cilju daljeg razvoja: Ekonomska evaluacija strategija prilagođavanja pod neizvesnošću klimatskih promena i CO2. Ekonomija šuma (članak) RP2-4 Suša se ozbiljno pogoršala do 2100 i na kraju nadmašila fertilizaciju CO2 koje povećava rast, pretvarajući povećanje produktivnosti u gubitke za bukvu i jelu. Većina scenarija generisala je značajne gubitke u profitabilnosti, ali ekonomske prekretnice su kasnije nego za produktivnost zbog efekata kašnjenja vezanih za diskontovanje.
Sadržaj i obim pedoloških istraživanja za kartiranje šumskih područja. Zemljište (članak) RP2 Primena metodologije kartiranja šumskih područja u Republici Srbiji. Koncept mapiranja šumskih staništa omogućava korisnicima usluga šumskog ekosistema da blagovremeno reaguju izborom vrsta koje mogu da opstanu u izmenjenim klimatskim uslovima staništa.
Ekološke i florističke karakteristike novog lokaliteta javora (Acer monspessulanum L.) na lokalitetu Glogovita kosa na Boranji. Indeks sajta (članak) WP3 U radu je opisan novi lokalitet maklena (Acer monspessulanum L.), koji se nalazi na planini Boranja. Zajednica je azonskog karaktera, orografski-edafijski uslovljena, a javlja se u toplijim aspektima, na plitkim i skeletnim rendzinima na oolitskim krečnjacima.
Dinamički modeli rasta visine za visokoproduktivne sastojine hrasta lužnjaka (Quercus robur L.): eksplicitno mapiranje klasifikacije indeksa lokaliteta u Srbiji. Produktivnost šuma (članak) RP3 Primenjivali smo pristup generalizovane algebarske razlike (GADA) za razvoj dinamičkih modela rasta visine hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) u Srbiji. Prema dominantnim visinama, proučavani region obuhvata neke od najproduktivnijih evropskih lokacija za hrast lužnjaka. U njemu smo generisali mapu koja prikazuje trenutnu klasu indeksa lokacije sastojina. Takva mapa bi se mogla koristiti za poboljšanje gazdovanje šumama i procenu uticaja klimatskih promena.
Indeksne krive lokacije hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) u Sremskom regionu Srbije: mapiranje trenutne produktivnosti lokaliteta kao referentne tačke za analizu rizika. Analiza rizika (poster) RP3 Izrada prvih dinamičkih lokacijskih indeksnih krivulja (SI) za hrast lužnjak u sremskom regionu Srbije. Kreiranje prostorno kontinuirane mape produktivnosti koja pokriva ukupno 22 gazdinske jedinice.
Razvoj digitalnog mapiranja lokacija i procena pogodnosti budućih vrsta drveća u Srbiji. Indeks staništa(Kazimirovic_poster) RP2 Podela šumskih površina na tipove lokaliteta, koji predstavljaju homogene prostorne jedinice u smislu vegetacije, tla, klime i položaja (teren, nagib i ekspozicija) je ekološki relevantna i neophodna za planiranje i gazdovanje šumama. Izbor tipova lokacija može se zasnivati na sintezi podataka o lokaciji, tj. na osnovu kombinovanja nivoa vode u tlu i režima hranljivih materija u zemljištu (NR) određenog područja.
Uticaj klimatskih promena na gazdovanje i aktivnosti u zaštićenim područjima: Stavovi planera i zainteresovanih strana. Politika šuma (Poster) RP5 Klimatske promene već imaju značajan uticaj na zaštićena područja u Srbiji. Rezultati istraživanja mogu ukazivati na mogućnost da pitanja klimatskih promena nisu u potpunosti prihvaćena na svim nivoima gazdovanja zaštićenim područjima.
Strategije prilagođavanja šuma klimatskim promenama u socio-ekološkim i ekonomskim neizvesnostima - studija slučaja iz Srbije. Promocija (Poster) RP1-5 Srbija je identifikovana kao žarište klimatskih promena, naglašavajući značajan naučni jaz zbog nedostatka osnovnih podataka, modela, tabela prinosa i mapa podobnosti. Ovaj jaz stvara visok nivo neizvesnosti za donosioce odluka, naglašavajući hitnu potrebu za sveobuhvatnim direktivama o gazdovanju šumama i snažnim okvirom upravljanja za rešavanje izazova koje predstavljaju klimatske promene.