ADAPTIVNO GAZDOVANJE ŠUMAMA U SRBIJI (ANKLIWA-DS)
NEMAČKO-SRPSKA SARADNJA

Bilateralna istraživačka saradnja Nemačke i Srbije u cilju razvoja i primene strategija prilagođavanja klimatskim promenama u gazdovanju šumama

ANpassungsstrategien an den KLImaWAndel bei der Waldbewirtschaftung Deutschland-Serbian

POZADINA PROJEKTA

objectives
Šume su ključno prirodno stanište i resurs u Srbiji. Srpske šume predstavljaju prirodne lepote srpskog pejzaža. Oni pokrivaju 2,2 miliona hektara - skoro 30% površine zemljišta - sa bukvom (Fagus sylvatica L.) i hrastom (Quercus spp.) kao najrasprostranjenijim vrstama drveća. Oni su od suštinskog značaja za biodiverzitet, za faunu i floru, čistu vodu i zadržavanje vode pružajući istovremeno zaštitu od erozije i klizišta. Svake godine više od 7 miliona m3 drveta se isporučuje drvnoj industriji i industriji nameštaja, od čega se 70 % koristi u energetske svrhe. To doprinosi 14% potrošnji energije u Srbiji.
Šume pate od klimatskih promena, ali istovremeno imaju sposobnost skladištenja velikih količina CO2 i stoga su važne za zaštitu klime. Predviđa se da će Srbija postati jedno od žarišta klimatskih promena u Evropi. Šumarski sektor Srbije stoga ima za cilj da stabilizuje šume, prilagodi ih klimatskim promenama i pronađe optimalne alate i metode za gospodarenje šumama. Vlade Nemačke i Srbije potpisale su u julu 2015. godine preko svojih ministarstava poljoprivrede sporazum o razvoju i implementaciji inovativnog planiranja upravljanja šumama uzimajući u obzir ekonomske, ekološke i socijalne aspekte u Srbiji.
objectives
objectives
Identifikovane su sledeće glavne istraživačke praznine i oblasti poboljšanja/mera:
  • Među najrelevantnijim, identifikovanim prazninama u istraživanju ("mere poboljšanja") bile su
  • - Naučne komponente savremenog digitalnog sistema za mapiranje lokacija za analizu sadašnje i buduće pogodnosti vrsta drveća
  • - deficit u dugoročnim eksperimentalnim i monitoringu šumskih parcela za razvoj tabela produktivnosti i prinosa zavisnih od lokacije
  • - nedostatak klimatski osetljivih modela rasta šuma u kombinaciji sa ekonomskim modelima sposobnim za simulaciju i procenu efikasnih strategija prilagođavanja klimatskim promjenama.
  • - na kraju, nepostojanje adekvatnog okvira upravljanja programima politike za sprovođenje mera u pravcu "Klimatski pametnog šumarstva" u Srbiji, koji efikasno povezuje prilagođavanje i ublažavanje u kontekstu klimatskih promena.
Projekat ima za cilj unapređenje ekonomske i ekološke stabilnosti šuma u Srbiji uvođenjem unapređenih pristupa planiranju i monitoringu i doslednom primenom gazdovanja šumama bliskom prirodi koje promoviše bioekonomiju u ruralnim predelima i garantuje veliki broj ekosistemskih usluga. Srbija može poslužiti kao model za predviđanje izazova klimatskih promena kroz smislene strategije prilagođavanja u upravljanju šumama. Adaptivno upravljanje šumama u Nemačkoj stoga može imati velike koristi i učiti iz iskustava u Srbiji čiji će klimatski uslovi danas u bliskoj budućnosti biti slični onima u partnerskoj zemlji.
objectives

ČIME SE BAVIMO

Glavni cilj ANKLIWA-DS je popunjavanje identifikovanih istraživačkih praznina u prilagođavanju klimatskim promenama i održivom upravljanju šumama Srbije. Sve u svemu, cilj nam je da donosiocima odluka pružimo neophodne informacije i alate za implementaciju strategija prilagođavanja šuma i stvaranje robusnih okvira politike u okviru klimatskih promena.

Planiranim aktivnostima ANKLIWA-DS ima za cilj da stvori potrebnu bazu znanja za razvoj

Da bi se modeli hranili potrebnim informacijama, prikupljanje podataka je zajedničko ulaganje svih Radnih paketa za preuzimanje i obradu baza podataka zaliha, produktivnosti, geologije tla, terena, meteorologije, klimatskih projekata itd. Informacije iz postojećih baza podataka, mapa i inventara su pregledane, analizirane i obrađene. Da bi se popunile neke praznine u znanju, bile su neophodne intenzivne terenske kampanje za analize vegetacije, procenu produktivnosti mapiranja zemljišta i kalibraciju simulatora rasta šuma. Da bi se zaustavilo ogromno radno opterećenje, ANKLIWA-DS se fokusirala na neka odabrana pilot područja na Tari, Istočnoj Boranji i Sremu i na dve ciljne vrste Fagus silvatica i Quercus robur. Sa ANKLIWA-DS utiremo teren za proširenje razvijene metodologije na druge vrste drveća i na drugim delovima Srbije ili čak i izvan Srbije na drugim delovima Balkana sa sličnim preduslovima.

KO SMO MI

Univerzitet u Frajburgu - Katedra za šumarsku ekonomiju i planiranje šuma

marc Hanewinkel
Prof. Dr Marc Hanewinkel

Šef projekta

dominik sperlich
Dr Dominik Sperlich

naučna koordinacija – RP1 i RP3

Univerzitet u Beogradu - Šumarski fakultet

nenad petrovic
Dr Nenad Petrović

lokalni koordinator za Srbiju - RP1

janko ljubicic
Janko Ljubičić

RP2

olivera kosanin
Prof. Olivera Košanin

supervizor RP2

marko kazimirovic
Marko Kazimirović

RP4

branko stajic
Prof. Branko Stajić

supervizor RP4

ivana vasic
Ivana Vasić

RP5

dragan nonic
Prof. Dragan Nonić

supervizor RP5

jelena nedeljkovic
Prof. Jelena Nedeljković

supervizor RP5

UNIQUE Land Use

axel weinreich
Dr Axel Weinreich

Projektni menadžment, saradnja sa zainteresovanim stranama, implementacija rezultata projekta

dejan bakovic
Dejan Bakovic

Projektni menadžment, saradnja sa zainteresovanim stranama, implementacija rezultata projekta

Od značaja za uspeh projekta je uspostavljena saradnja sa dva javna šumarska preduzeća "Srbijašume" i "Vojvodinašume" i korišćenje zajedničke baze podataka inventara šuma. Partnerski projekti (GEF) pomažu u deljenju i napredovanju u pružanju podataka. Mi smo podržani od strane eksternih stručnjaka koji podržavaju RP i pružaju dodatnu podršku i nadzor za doktorske kandidate

daniela Kleinschmit
Prof. Daniela Kleinschmit
albert reif
Prof. Albert Reif
ulrich kohnle
Prof. Ulrich Kohnle

AKTIVNOSTI

Tematski Radni paketi su organizovani tako da ih obrađuje po jedan doktorski kandidat, koji je pod nadzorom najmanje jednog supervizora u obe partnerske zemlje. Izuzetak je složena tema RP 3, kojom upravlja iskusni postdoktorand, koji će takođe biti uključen u naučni nadzor / koordinaciju doktorskih studenata.

objectives
Koordinacija, Upravljanje projektima, Interakcija sa zainteresovanim stranama, Implementacija projekta
objectives
(Dalji) Razvoj savremenog digitalnog mapiranja staništa, sa fokusom na analizu vegetacije lokaliteta i analizu podobnosti vrsta drveća.
objectives
Razvoj klimatski osetljivog modela simulacije rasta sa ekonomskom komponentom za glavne vrste drveća u Srbiji i strategijama tretmana šuma kao osnovom za donošenje odluka o gazdovaanju šumama u uslovima klimatskih promena.
objectives
Dinamičke vrste drveća Rasprostranjenost i produktivnost mape pod klimatskim promenama
objectives
Upravljanje klimatskim promenama i održivi razvoj u Srbiji

VESTI

REZULTATI

U okviru projekta testirani su i primenjeni novi alati, tehnike i modeli koji nisu široko dostupni čak ni u Nemačkoj (npr. klimatski osetljivi, prilagođeni simulatori rasta šuma zasnovani na procesu, dinamičke karte produktivnosti). ANKLIWA-DS je kreirao važne DSS alate za praktičare i istraživače u šumama u vidu dinamičkih i klimatski osetljivih mapa lokacija i klimatski osetljivih modela rasta šuma sa ekonomskim modelom. Projekat je imao odličnu saradnju sa srpskim partnerima, veliko interesovanje i razmenu sa zainteresovanim stranama, koje su podržale projekat intenzivnim pružanjem podataka. Glavni nalazi projekta su predstavljeni u formi naučnih članaka, postera i PowerPoint prezentacija. Nalazi se mogu sažeti kao 1) Očekivani pad kvaliteta indeksa staništa u uslovima klimatskih promena. 2) Do danas visokoproduktivni hrast i bukva u Srbiji – ali pod rizikom od klimatskih promena. 3) Seoba bukve naviše na veće nadmorske visine. 4) Smanjenje nivoa podzemnih voda povećalo je smrtnost hrasta izazvanu sušom. 5) Najveći ekonomski rizici u skladu sa strategijama upravljanja uobičajenim poslovanjem, dok je prilagođavanje kroz ranije, intenzivnije proređivanje smanjilo značajno negativni rizik. 6) Novi okvir za gazdovanje šumama u uslovima klimatskih promena je od suštinskog značaja za uspešno sprovođenje mera prilagođavanja.

PARTNERI

Donatori

ministry of Agriculture Germany
ptble

Učesnici

university Freiburg
sumarski fakultet
unique landuse
gef

Glavne zainteresovane strane

srbijasume
vojvodinasume
nacionalni park tara
Ministarstvo poljoprivrede sumarstva i vodoprivrede

Naučni saradnici

fizicki fakultet
gradjevinski fakultet
fva

KONTAKT

UNIQUE land use GmbH

Schnewlinstraße 10

79098 Freiburg

Germany


Dr Axel Weinreich

axel.weinreich@unique-landuse.de

University of Freiburg

Chair of Forestry Economics and Forest Planning

Tennenbacher Str. 4 (2. OG)

D-79106 Freiburg

Germany


Dr Dominik Sperlich

dominik.sperlich@ife.uni-freiburg.de

University of Belgrade-Faculty of Forestry

Chair of Forest Management Planning

Kneza Višeslava 1

11030 Belgrade

Serbia


Dr Nenad Petrović

nenad.petrovic@sfb.bg.a.rs