Bilateralna istraživačka saradnja Nemačke i Srbije u cilju razvoja i primene strategija prilagođavanja klimatskim promenama u gazdovanju šumama
ANpassungsstrategien an den KLImaWAndel bei der Waldbewirtschaftung Deutschland-Serbian
Glavni cilj ANKLIWA-DS je popunjavanje identifikovanih istraživačkih praznina u prilagođavanju klimatskim promenama i održivom upravljanju šumama Srbije. Sve u svemu, cilj nam je da donosiocima odluka pružimo neophodne informacije i alate za implementaciju strategija prilagođavanja šuma i stvaranje robusnih okvira politike u okviru klimatskih promena.
Planiranim aktivnostima ANKLIWA-DS ima za cilj da stvori potrebnu bazu znanja za razvoj
Da bi se modeli hranili potrebnim informacijama, prikupljanje podataka je zajedničko ulaganje svih Radnih paketa za preuzimanje i obradu baza podataka zaliha, produktivnosti, geologije tla, terena, meteorologije, klimatskih projekata itd. Informacije iz postojećih baza podataka, mapa i inventara su pregledane, analizirane i obrađene. Da bi se popunile neke praznine u znanju, bile su neophodne intenzivne terenske kampanje za analize vegetacije, procenu produktivnosti mapiranja zemljišta i kalibraciju simulatora rasta šuma. Da bi se zaustavilo ogromno radno opterećenje, ANKLIWA-DS se fokusirala na neka odabrana pilot područja na Tari, Istočnoj Boranji i Sremu i na dve ciljne vrste Fagus silvatica i Quercus robur. Sa ANKLIWA-DS utiremo teren za proširenje razvijene metodologije na druge vrste drveća i na drugim delovima Srbije ili čak i izvan Srbije na drugim delovima Balkana sa sličnim preduslovima.
Šef projekta
naučna koordinacija – RP1 i RP3
lokalni koordinator za Srbiju - RP1
RP2
supervizor RP2
RP4
supervizor RP4
RP5
supervizor RP5
supervizor RP5
Projektni menadžment, saradnja sa zainteresovanim stranama, implementacija rezultata projekta
Projektni menadžment, saradnja sa zainteresovanim stranama, implementacija rezultata projekta
Od značaja za uspeh projekta je uspostavljena saradnja sa dva javna šumarska preduzeća "Srbijašume" i "Vojvodinašume" i korišćenje zajedničke baze podataka inventara šuma. Partnerski projekti (GEF) pomažu u deljenju i napredovanju u pružanju podataka. Mi smo podržani od strane eksternih stručnjaka koji podržavaju RP i pružaju dodatnu podršku i nadzor za doktorske kandidate
Tematski Radni paketi su organizovani tako da ih obrađuje po jedan doktorski kandidat, koji je pod nadzorom najmanje jednog supervizora u obe partnerske zemlje. Izuzetak je složena tema RP 3, kojom upravlja iskusni postdoktorand, koji će takođe biti uključen u naučni nadzor / koordinaciju doktorskih studenata.
Maj
Završna konferencija, Goč, Kraljevo.
Opširnije...Mar
Projektna prezentacija u Karakuši, Vojvodina.
Opširnije...Sep
Prilika dza učestvovanje na godišnjem kongresu Evropskog instituta za šume koji se ove godine održava u Novom Sadu i za predstavljanje projekta ANKLIWA-DS.
Opširnije...Maj
Sastanak u Beogradu još jednom. Poslednja godina, poslednji koraci – kako finalizirati sve rezultate? Apliciranje za produženje projekta.
Opširnije...Dec
Glavni sastanak zainteresovanih strana u nastavnoj bazi Goč (Kraljevo, Srbija): Šumska praksa se susreće sa akademijom i politikom! Važno okupljanje za razmenu mišljenja, mišljenja i informacija.
Opširnije...Nov
Lije kiša kao iz kabla! Ipak, drveće je više nego srećno, a i mi smo srećni. Zato što je izlet bio sjajan i zato što je kiša ovih dana sve ređa.
Opširnije...Nov
Bliži se kraj projekta – da li imamo priliku za produženje da nadoknadimo kašnjenja i završimo projektne zadatke?
Opširnije...Jun
Odlaganje – odlaganje – odlaganje – i konačno realizacija posete gostiju za RP2 i RP4! Plodotvorne diskusije i dobar napredak ostvaren na polju mapa distribucije i pogodnosti i krive indeksa lokacije.
Opširnije...Maj
Socio-ekološki sukobi u gazdovanju šumama: rizici (ne)prilagođavanja. RP2, RP3 i RP4 predstavljaju preliminarne rezultate projekta ANKLIWA-DS.
Opširnije...Maj
Nakon mnogo odlaganja, konačno LAI i LMA terenska kampanja može biti realizovana!
Opšrinije...Maj
Prve mape su napravljene i prvi rezultati simulacije spremni – LAI i LMA kampanja počinje na terenu – Gde se nalazimo u našem projektu i šta je potrebno da bismo ispunili ciljeve projekta? Poslednja godina, poslednji koraci!
Opširnije...Nov
Pravi susret sa stvarnim ljudima! Prvi projektni sastanak u Beogradu nakon Kick-offa! Izveštaj o stanju?
Opširnije...Maj
Dobar napredak u planiranim aktivnostima uprkos kašnjenjima! Čini se da postajemo sve bolji i navikavamo se na upravljanje projektima sa onlajn sastancima i radom na daljinu.
Opširnije...Dec
Glavni sastanak zainteresovanih strana u nastavnoj bazi Goč (Kraljevo, Srbija): Šumska praksa se susreće sa akademijom i politikom! Važno okupljanje za razmenu mišljenja i informacija.
Opširnije...Nov
Završena je prva sezona rada na terenu – počeli prvi preliminarni stručni razgovori! Gde stojimo? Da li kašnjenja i pandemija COVID-19 ugrožavaju naš projekat?
Opširnije...Nov
rvi mali sastanak zainteresovanih strana sa predstavnicima JP Vojvodinašume i Srbijašume
Opširnije...Jul
Spremni profili zemljišta za detaljne analize tla.
Opširnije...Jul
Ipak počinjemo sa radom na terenu! Drveće je na sreću imuno na korona virus. Tako možemo da uspostavimo inventarne parcele za našu ciljnu vrstu bukve u zapadnoj Srbiji.
Opširnije...Apr
Konačno! Nakon potpisivanja ugovora između Univerziteta u Frajburgu i Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, projektne aktivnosti će uskoro početi.
Opširnije...Apr
Ovo je naša nova realnost! Sedimo izolovani ispred ekrana i pokušavajući da se nosimo sa rizicima i neizvesnostima koje donosi pandemija COVID-19.
Opširnije...Proleće
Započinjanje projekta ANKLIVA-DS sa COVID-19 svakako nije idealno.
Opširnije...Dec
Početni sastanak na Fakultetu za životnu sredinu i prirodne resurse u Frajburgu - Kada? Šta? Ko? I kako?
Opširnije...U okviru projekta testirani su i primenjeni novi alati, tehnike i modeli koji nisu široko dostupni čak ni u Nemačkoj (npr. klimatski osetljivi, prilagođeni simulatori rasta šuma zasnovani na procesu, dinamičke karte produktivnosti). ANKLIWA-DS je kreirao važne DSS alate za praktičare i istraživače u šumama u vidu dinamičkih i klimatski osetljivih mapa lokacija i klimatski osetljivih modela rasta šuma sa ekonomskim modelom. Projekat je imao odličnu saradnju sa srpskim partnerima, veliko interesovanje i razmenu sa zainteresovanim stranama, koje su podržale projekat intenzivnim pružanjem podataka. Glavni nalazi projekta su predstavljeni u formi naučnih članaka, postera i PowerPoint prezentacija. Nalazi se mogu sažeti kao 1) Očekivani pad kvaliteta indeksa staništa u uslovima klimatskih promena. 2) Do danas visokoproduktivni hrast i bukva u Srbiji – ali pod rizikom od klimatskih promena. 3) Seoba bukve naviše na veće nadmorske visine. 4) Smanjenje nivoa podzemnih voda povećalo je smrtnost hrasta izazvanu sušom. 5) Najveći ekonomski rizici u skladu sa strategijama upravljanja uobičajenim poslovanjem, dok je prilagođavanje kroz ranije, intenzivnije proređivanje smanjilo značajno negativni rizik. 6) Novi okvir za gazdovanje šumama u uslovima klimatskih promena je od suštinskog značaja za uspešno sprovođenje mera prilagođavanja.
UNIQUE land use GmbH
Schnewlinstraße 10
79098 Freiburg
Germany
Dr Axel Weinreich
axel.weinreich@unique-landuse.de
University of Freiburg
Chair of Forestry Economics and Forest Planning
Tennenbacher Str. 4 (2. OG)
D-79106 Freiburg
Germany
Dr Dominik Sperlich
dominik.sperlich@ife.uni-freiburg.de
University of Belgrade-Faculty of Forestry
Chair of Forest Management Planning
Kneza Višeslava 1
11030 Belgrade
Serbia
Dr Nenad Petrović
nenad.petrovic@sfb.bg.a.rs